Çatı Tamiri Nasıl Yapılır ?

0535 464 99 55

Çatı Tamiri Nasıl Yapılır

           Çatı tamiri nasıl yapılır diye merak ediyorsunuz. Haklısınız da…
Tamir edilecek bir çatınız var, siz hizmet alımı yapacaksınız ama işin nasıl yapıldığını bilmek istiyorsunuz. Çünkü hem kötü niyetli kişiler tarafından suiistimal edilmemek hem de boşa para harcamak istemiyorsunuz. Bu en doğal hakkınız.
Ancak çatı tamiri nasıl yapılır sorusuna tam olarak cevap vermek için iyi bir çatı tamir uygulamasını bizzat görmeniz gerekir. Çünkü her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olduğu gibi her ustanın çatı tamiri yöntemi de birbirinden farklıdır. Farklı yöntemlerle çok iyi işler ortaya koyan çatı ustaları elbette vardır ama iyi bir çatı tamiri için olmazsa olmaz bazı temel kurallar da bulunur.
Bu yüzden çatı tamiri nasıl yapılır sorusuna bu temel kurallardan bahsederek cevap vermek gerekir.

  • Öncelikle tamir edilecek çatı alanının usta tarafından detaylı şekilde kontrolü yapılır. Çünkü size göre belli yerlerin tamire ihtiyacı vardır ama iyi bir usta sizin farkında olmadığınız ama mutlaka elden geçirilmesi gereken başka şeyleri de görecektir.
  • Eğer uzun zamandır hiç onarım görmemiş bir çatı varsa kapsamlı bir planlama ile hareket edilmesi gerekir.
  • Kiremit çatılarda aktarma işinin birkaç yılda bir yenilenmesi şarttır. Çünkü zarar gören ve yerinden oynayan kiremitler zemine su sızıntısı ve ısı kaybı olarak yansıyacaktır. Aktarma yapılırken gerekli ise çatı iskeletinin de onarımı gerçekleştirilir. Kiremit altı örtüsü değiştirilir ve kiremitler yerleştirildikten sonra baca diplerinin yalıtımı yapılır.
  • Yalıtım uygulaması eskiyen çatılarda en doğrusu yeni bir yalıtım yapılmasıdır. Ancak iş sahibi bunu istemiyorsa yıpranan yerlerin sağlamlaştırılması ve birleşme yerlerinin yeniden yapıştırılması sağlanır.
  • Çatı dere ve oluklarının hasar gören yerleri değiştirilir, tıkanıklık varsa giderilir. Çatıya düşen kar ve yağmur sularını toplayarak binadan tahliyesini sağlayan dere ve oluklar da çatı tamirinin en önemli aşamalarından biridir.
  • Çatı derelerinin çatı örtüsü ile birleşim yerlerinin de yalıtılması ve su geçirmez hal getirilmesi sağlanır.
  • Eğer tamiri gereken çatı penceresi, çatı kapısı gibi alanlar varsa bunlar da tamir edilerek çatı onarımı tamamlanmış olur.